Aktualności

„Król Maciuś Pierwszy” Teatru Banialuka z Bielska-Białej w Internetowym Teatrze TV dla Szkół

6 marca 2018

27 lutego czwartoklasiści obejrzeli wyjątkowo plastyczny i pięknie zrealizowany spektakl z Teatru Banialuka z Bielska-Białej, oparty na motywach powieści Janusza Korczaka. „Król Maciuś Pierwszy” to widowisko o odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojnie, ale także relacjach międzyludzkich, przyjaźni i potrzebie bliskości. Adaptacja Konrada Dworakowskiego odbiega od tradycyjnego, opartego na fabule, sposobu narracji. Twórcom przedstawienia udało się za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki stworzyć pole gry dla wyobraźni widzów. Budowane za pomocą metafory i licznych odwołań do współczesności i kultury popularnej obrazy dają wiele możliwości interpretacji zależnych jedynie od uważności i wrażliwości odbiorców.

Kiedy Maciuś zostaje Królem szybko przychodzi mu zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy. Szkolna lektura „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka to powieść o dziecięcej sile i samotności. Skłania do zastanowienia się nad tym, czy świat dorosłych jest gotowy na rządy dzieci i czy dzieci w ogóle mogą być gotowe na rządzenie światem dorosłych.

1/180306214114-002.jpg 1/180306214114-003.jpg 1/180306214115-004.jpg

Galeria: „Król Maciuś Pierwszy” Teatru Banialuka z Bielska-Białej Internetowym Teatrze TV dla Szkół