Od 47 lat na początku listopada organizowane są wyjątkowe lekcje poetyckie dla młodzieży, które prowadzą zaproszeni poeci. W takim właśnie wydarzeniu 6 listopada w Bibliotece Publicznej mieli okazję wziąć udział uczniowie klas 7a i 7c.
Młodzież z 7a spotkała się ze Zbigniewem Kresowatym, który jest nie tylko poetą, ale też eseista, krytykiem literacko-artystycznym, rysownikiem, grafikiem, ikonografem, ilustratorem i portrecistą. Artysta opowiadał o swoim warsztacie poetyckim, osobistych przeżyciach, które wpłynęły na jego twórczość, a także inspiracjach. Zbigniew Kresowaty przedstawił również ciekawe historie związane z powstawaniem ikon czy portretów takich sław jak Cahgall, Herbert, Grotowski… Poecie towarzyszył Bogdan Dmowski- aktor, który z pasją interpretował jego wiersze, zachęcał do czytania poezji i podkreślał, jak ważne jest dbanie o czystość i piękno naszego języka. Ciekawe opowieści ilustrowane były prezentacją kolekcji ikon oraz portretów wykonanych przez artystę- tu niezwykle pomocny okazał się Janek Kujawa, który doskonale spisał się w roli asystenta artystów.
Natomiast uczniowie 7c brali udział w spotkaniu ze Stanisławem Chutkowskim i Zygmuntem Dekiertem, którzy w barwny sposób opowiadali o swoich dziełach. Czytając wiersze, próbowali wspólnie z młodzieżą odpowiedzieć na pytania, czym jest poezja i czy poezja może uczynić życie człowieka lepszym.
Wszyscy poeci przekonywali młodzież, że w wierszach można wyrażać własne emocje, swój bunt, ale też znaleźć ukojenie, spokój, bo pomaga ona zrozumieć otaczający świat. Zachęcali do pisania i do udziału w konkursach poetyckich. Wszystko to sprawiło, że siódmoklasistom te ciekawe lekcje dostarczyły niezapomnianych wrażeń.