„Chciałabym kiedyś tu powrócić/ Chciałabym kiedyś tu zapukać/ Porozglądać się dookoła/ By dzisiejszy dzień odszukać…”, i chociaż jest to niemożliwe, bo chwile stają się przeszłością, to „Nikt nam przecież nie zabroni/ Wrócić tutaj wspomnieniami” – zapewniła wszystkich jedna z absolwentek podczas pełnego wzruszeń pożegnania.
Piątkowe przedpołudnie 21 czerwca było dla uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie wyjątkowe i niepowtarzalne. Otóż w tym dniu stali się oni absolwentami i po pięcioletniej edukacji w szkole podstawowej rozpoczęli nowy etap swojego życia. W niezwykle podniosłej uroczystości uczczenia tego ważkiego uczestniczyli uczniowie wraz z rodzicami, dyrekcja: pani Karolina Worobiew – dyrektor szkoły i pani Barbara Ławro- Kubisiak – wicedyrektor oraz nauczyciele, a uświetnili ją swoją obecnością zaproszeni goście: pan Sławomir Ratajczak – wiceburmistrz Śremu, pani Barbara Jabłońska – naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych, pani Joanna Preiss – przewodnicząca Rady Rodziców. Po wzruszających przemówieniach adresowanych do ósmoklasistów oraz ich rodziców, również absolwenci pięknymi słowami podziękowali swojej wychowawczyni i nauczycielom za ich trud i ciężką pracę, ale też podkreślili, jak trudne bywają rozstania. Słowa podziękowania popłynęły też w stronę rodziców angażujących się w pracę na rzecz szkoły czy klasy, za życzliwość okazaną naszej placówce. Podczas uroczystości uhonorowani zostali uczniowie mogący poszczycić się szczególnymi osiągnięciami – laureaci konkursów, wszechstronni sportowcy, wolontariusze, członkowie Samorządu Uczniowskiego . Wręczona została nagroda za najwyższą frekwencję, a także za najwyższą średnią na świadectwie. Wielu uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, co wiązało się również ze złożeniem podpisu w Złotej Księdze Absolwentów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie i otrzymaniem nagrody. Równocześnie rodzicom wyróżnionych uczniów wręczone zostały listy gratulacyjne. Każdy absolwent otrzymał pamiątkową statuetkę. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia prezentacji z życia szkolnego naszych wspaniałych absolwentów oraz wysłuchania zaśpiewanych, przez nich samych, piosenek.
A potem łzy wzruszenia, uściski, słowa szeptane z wdzięcznością, i koniec…, który jest początkiem czegoś nowego, pięknego! Życzymy Wam, Kochani Absolwenci, prostych dróg, jasnych drogowskazów, życzliwości ludzkiej, a przede wszystkim wiernych i oddanych przyjaciół na nowych drogach życia! Powodzenia!